IX Valtakunnallinen tekonivelkirurgian kurssi

Logomo, Turku 24.-26.4.2019

Ohjelma ja luentomateriaalit

Keskiviikko 24.4.

Avaussessio (Moderaattori Petri Virolainen)

1. Kurssin avaus (Petri Virolainen)

2. Urani ortopedina (Maija Pesola)

3. Lonkan tutkiminen (Matti Seppänen)

 

Sessio 1: Aloitus (moderaattori Matti Seppänen)

1. Lonkan ja lonkan tekonivelen kuvantaminen (Milja Holstila)

2. Elämää lonkan tekonivelen kanssa (Matti Seppänen)

3. Lonkan fysioterapia (Mikko Larimaa)

4. SEP vai TEP murtumaan? (Elina Ekman)

 

Sessio 2: BMI ja trombiprofylaksia (moderaattori Hannu Miettinen)

1. BMI:n vaikutus tekonivelleikkaukseen (Outi Väyrynen)

2. BMI-rajojen puolesta (Jarkko Leskinen)

3. BMI-rajoja vastaan (Ari Lehtinen)

4. Trombiprofylaksia-alustus (Hannu Miettinen)

5. Lyhyen profylaksian puolesta (Annette Moisander)

6. Pitkän profylaksian puolesta (Marko Vesanen)

 

Torstai 25.4.

Sessio 3: Tekonivelinfektiot (moderaattori Ari-Pekka Puhto)

1. Tekonivelinfektion diagnostiikka (RamiMadanat)

2. Tekonivelinfektion kirurginen hoito (Ari-Pekka Puhto)

3. Tekonivelinfektion lääkehoito (Teija Puhto)

 

Sessio 4: Yläraajan tekonivelet (moderaattori Jari Mokka)

 1. Olkapään primaari tekonivel (Kaisa Lehtimäki)

2. Olkapään uusintaleikkaus (Jari Mokka)

3. Kyynärpään tekonivel primaari- ja uusintaleikkauksessa (Pirjo Honkanen)

4. Ranneproteesit (Miika Stenholm)

 

Sessio 5: Lonkka (moderaattori Jukka Kettunen)

1. Niveltä säästävä lonkkakirurgia (Matti Seppänen)

2. Hip Spine syndrooma ja EOS (Katri Pernaa)

3. Lonkan tekonivelen liukupinnat (Jukka Kettunen)

4. Lonkan fiksaatiometodin valinta (Mikko Manninen)

 

Sessio 6a: Preoperatiivinen hoito ja tekonivelen valinta (moderaattori Inari Laaksonen)

1.  Lonkan tekonivelen valinta (Inari Laaksonen)

2. Polven tekonivelen valinta (Matias Hemmilä)

3 .Luupankin toiminta (Kari Tirkkonen)

4. Tekonivelpotilaan hoito Tyks kirurgisen sairaalan leikkausosastolla - hoitajan näkökulma (Tanja Landen-Riggs)

5. Preoperatiivinen ohjaus (Hanna Metsämäki)

 

Sessio 6b: Polvi (moderaattori Jani Knifsund)

1. Alaraajan deformiteetit (Jani Knifsund)

2. Tekonivel deformiteeteissa (Hannes Keemu)

3. Patellan maltracking (Tuukka Niinimäki)

4. Polven asemointi (Jukka Huopio)

 

Perjantai 26.4.

Sessio 7: Revisiot (moderaattori Mika Junnila)

1. Kuppirevisiot (Mikko Karvonen)

2. Varsirevisiot (Jarmo Kangas)

3. Lonkan salvage-kirurgia (Tönis Lont)

4. Polven revisio - onko muita syitä kuin infektio, aseptinen irtoaminen ja instabiliteetti? (Mika Junnila)

 

Sessio 8: Viimeiset sanat (moderaattori Keijo Mäkelä)

1. Polven osatekonivel UKA ja PF-proteesi (Mikko Rantasalo)

2. Lonkan ja polven rekisteriseuranta (Keija Mäkelä)

3. Tekoniveleiin liittyvät potilasvahingot (Ville Remes)

4. Tekonivelleikkausten PROM-tulokset (Antti Eskelinen)